Plánuješ working holiday v Kanadě, ale nevíš, kde začít? Neboj se, prozradíme ti, jaké podmínky musíš splnit a jak hladce projít procesem žádosti o víza.
Žádosti o working holiday víza do Kanady se otevírají v jeden konkrétní den v roce, letos to bylo 11. prosince 2023. Žádat můžeš do vyčerpání kvóty víz pro Českou republiku, tedy i v průběhu roku. Kvóta je 1000 víz na rok.
Pro rok 2024 jsou přihlášky uzavřeny. Přihlášení pro rok 2025 zatím nebylo otevřeno, nyní nelze žádat o working holiday víza do Kanady.
Žádost o working holiday víza do Kanady probíhá v několika fázích. Na některé z nich se můžeš připravit, jiné jsou o náhodě.
Prvním krokem pro získání working holiday víz do Kanady je vytvoření si profilu na webových stránkách imigračního. K vytvoření profilu nepotřebuješ splňovat žádné speciální požadavky nebo cokoliv dokládat, vyplňuješ základní osobní údaje nebo odpovídáš na otázky týkající se pobytu v Kanadě. Tento tvůj profil se automaticky zařadí do tzv. poolu. Z poolu imigrační náhodně losuje uchazeče, kterým zasílá pozvánky do další fáze. To je ten okamžik, kdy potřebuješ trochu štěstí. Jakmile tě vylosují a obdržíš pozvánku, přichází chvíle na dokládání a splňování požadavků. Podrobný návod vytvoření profilu, co, kdy a jak doložit najdeš v samostatném článku sepsáno krok za krokem. Prvně se ale pojď podívat na základní podmínky, které k získání víza musíš splňovat.
Jaké jsou základní podmínky pro získání working holiday víza?
- Věk 18-35
- České občanství
- Být rezident ČR (trvalá nebo korespondenční adresa v ČR)
- Bez předchozí účasti na WH programu – POZOR, pokud jsi v minulosti získal working holiday víza do Kanady, ale nevyužil je, můžeš žádat o working holiday víza znovu
- Vyplnění IEC dotazníku, vytvoření IRCC účtu a registrace do IEC poolu
- Čistý výpis z rejstříku trestů – ten doložíš v češtině a dodáš i jeho ověřený překlad
- Platný cestovní pas – platný v době žádosti a i po celou dobu plánovaného pobytu, jinak ti vízu udělí na kratší dobu, a to pouze do data platnosti pasu
- Životopis v anglickém jazyce
- Biometrické údaje (ty získáš ve Vídni, Berlíně nebo Varšavě)
- Bez zákazu vstupu do země
- Nemít s sebou osoby na tobě závislé, např. děti
- Uhradit poplatky spojené s žádostí o víza
Jaké jsou poplatky spojené s žádostí o víza?
Poplatek za žádost o working holiday víza do Kanady je 272 CAD, tj. cca 4 500 Kč. Částka v českých korunách je orientační. Může se měnit v závislosti na změně kurzu.
Poplatek za biometrické údaje je 85 CAD, tj. cca 1 400 Kč.
Jsou poplatky vratné v případě neúspěšné žádosti o víza? Ne, poplatek není odměna pro danou zem za to, že ti udělí víza. Poplatek je něco jako cena zpracování tvého požadavku na získání víz. A ať už víza získáš nebo ne, tvé žádosti se někdo věnoval. Proto úhrada poplatku nesouvisí s udělením víz. Nicméně pokud o vrácení poplatku zažádáš ještě před obdržením dokumentu Port of Entry, poplatek ti vrácen bude.
Jaké jsou podmínky kontrolované při vstupu do země?
- Platnost pasu po celou dobu plánovaného pobytu – jinak ti vízum udělí na kratší dobu, a to pouze do data platnosti pasu
- Finanční prostředky na účtu ve výši 2 500 CAD (cca 42 500 Kč)
- Zpáteční letenka nebo finanční prostředky na její zakoupení
- Cestovní pojištění na celou dobu pobytu
Co si může imigrační Kanady vyžádat navíc?
- Zdravotní prohlídku v případě plánované práce ve zdravotnictví nebo s dětmi – podrobnosti najdeš přímo na webu imigračního zde
- Zdravotní prohlídku v případě, že jsi nedávno žil nebo cestoval ve vybraných zemích 6 a více měsíců, seznam zemí zde
- Výpis z rejstříku trestů z další země, pokud jsi za posledních 5 letech strávil 6 a více měsíců v další zemi kromě České republiky
Máš jasno v tom, jak získat working holiday víza do Kanady a chceš vědět víc o vyplňování profilu a průběhu žádosti víza? Tak přesně tohle se dozvíš v článku Jak vyplnit žádost o working holiday víza do Kanady.