21 listopadu, 2024

Jak vyplnit žádost o working holiday víza do Kanady

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Estimated reading time: 13 minut

Kanada je lákavým cílem mnoha cestovatelů, ale než se vydáš na cestu, čeká tě důležitý krok – žádost o víza. Jak vyplnit žádost o working holiday víza, jak žádost probíhá, na co se můžeš připravit a kdy si musíš držet palce, to jsme ti jasně a podobně sepsali krok za krokem právě tady.

Než se pustíš do vyplňování žádosti o working holiday víza, nezapomeň si zkontrolovat, že splňuješ všechny základní požadavky pro úspěšné získání víz. A jaké požadavky to jsou? To se dočteš tady v samostatném článku.

Jaké jsou hlavní kroky žádosti o working holiday víza do Kanady?

  1. Vyplnit IEC dotazník pro ověření, zda jsi vhodný kandidát na working holiday víza
  2. Založit IRCC profil
  3. Vložit svůj profil do tzv. IEC poolu
  4. Být vylosován a získat pozvání k žádosti
  5. Vyplnit a odeslat žádost spolu s potřebnými dokumenty
  6. Zaplatit poplatek za žádost
  7. Zajistit si biometrické údaje a přiložit je k žádosti

Co budeš k vyplňování žádosti potřebovat?

K prvním třem krokům žádosti nepotřebuješ nic víc než tvůj pas. Pokud už jsi obdržel pozvání k žádosti, připrav si všechny potřebné dokumenty k doložení, viz 5. krok vyplňování a odeslání žádosti, a platební kartu.

Pro tvou snadnější orientaci jsme vytvořili seznam používaných zkratek a pojmů, se kterými se v průběhu žádosti o working holiday víza potkáš:

  • IEC = International Experience Canada
  • IRCC = Immigration, Refugees and Citizenship Canada
  • GC Key = tebou vytvořené přihlašovací údaje
  • Pool = seznam uchazečů, kde se shromažďují všechny přihlášky o daná víza
  • ITA = Invitation to apply – pozvánka k žádosti
  • BIL = Biometric Instruction Letter – informace k dodání biometrických údajů

1. Vyplnění IEC dotazníku

Vyplněním dotazníku získáš svůj osobní referenční kód (personal reference code). Dotazník najdeš na webu imigračního přímo zde. Čeká tě 12 otázek, na které zvládneš odpovědět bez příprav. Otázkami si imigrační ověřuje, zda je tvoje země součástí programu a pokud ano, která kategorie programu je pro tebe vhodná. Získaný osobní referenční kód využiješ v druhém kroku při vytváření IRCC profilu.

Případně můžeš tento krok prozatím vynechat. A v části, ve které se osobní referenční kód zadává, klikni na “I do not have Personal Reference Code” a budeš přesměrován na ten stejný dotazník, pouze v jiné části procesu.

Jak získat working holiday víza do Kanady Jak vyplnit dotazník eligible to apply
Working holiday Kanada, dotazník pro ověření vhodnosti kandidáta do IEC programu
Working holiday Kanada, dotazník pro ověření vhodnosti kandidáta do IEC programu
Working holiday Kanada, dotazník pro ověření vhodnosti kandidáta do IEC programu
Working holiday Kanada, dotazník pro ověření vhodnosti kandidáta do IEC programu
Working holiday Kanada, dotazník pro ověření vhodnosti kandidáta do IEC programu
Working holiday Kanada, dotazník pro ověření vhodnosti kandidáta do IEC programu

Jak vidíš na obrázku s výsledkem testu, celý proces žádosti o working holiday víza do Kanady je už přímo na webu dost návodný a každý další krok je ti představen a popsán.

2. Založení IRCC profilu

Začni vytvořením klíče GC Key, co je zjednodušeně vytvoření tvého uživatelského jména a hesla, pod kterým se později budeš do účtu přihlašovat. Přečti si a odsouhlas podmínky užívání, urči si přihlašovací údaje, odpověď na 3 kontrolní otázky, zadej e-mail. Na tento e-mail ti přijde verifikační kód pro potvrzení správnosti e-mailové adresy. Na vložení kódu máš 12 hodin.

Dále si nastavíš dvoufázové ověření. Závěrem získáš 5 kódů pro případnou obnovu hesla účtu a tím je vytvoření GC Key hotové.

Nyní si můžeš vytvořit IRCC profil, do kterého se přihlásíš pomoc GC klíče. A to zde na webu imigračního, kde vyber možnost vlevo “Register with a GCKey username and password“.

Nejprve si přečti a odsouhlas podmínky používání. Vyplň své osobní údaje a vymysli si a odpověz na 4 kontrolní otázky. Tím máš založený IRCC účet a můžeš začít s vyplňováním přihlášky.

Klikni na “Apply to come to Canada“. Následně vlož osobní referenční kód, o kterém jsme ti vše sepsali v prvním kroku.

Continue” – “Continue“. A nyní vyplň jednotlivé části IRCC profilu:

  • Osobní údaje – příjmení, datum narození, místo narození, pohlaví, rodinný stav a informace o tvém pasu.
  • Kontaktní údaje – vyber, zda preferuješ komunikaci v anglickém jazyce nebo francouzském a uveď svůj e-mail.
  • Údaje o práci a vzdělání – tato sekce je již vyplněna údaji, které si uvedl v IEC dotazníku.
  • Údaje o žádosti – v IEC dotazníku sis vybral kategorii Working Holiday, v této části finálně odsouhlasíš, že chceš být zařazen do seznamu uchazečů o tato víza, do tzv. poolu, viz 3. krok.
Založení IRCC účtu žádost o working holiday Kanada postup krok za krokem

3. Výběr IEC poolu

Na základě vyplněného IEC dotazníku už máš pool předvybraný. V našem případě se jedná o kategorii Working Holiday. Potvrzení toho výběru provedeš v sekci “Application details” kliknutím na možnost “Yes” – “Save and exit“.

Tento krok můžeš udělat až po zadání všech potřebných údajů, tj. pokud máš u předchozích částí status “Complete“. Nezapomeň, že přihlášku musíš odeslat do 60 dnů od vyplnění IEC dotazníku nebo založení IRCC profilu. Pokud přihlášku neodešleš do poolu do 60 dnů, celý proces budeš muset podstoupit znovu.

Odesláním přichází ten moment, kdy si můžeš jen držet palce, čekat a kontrolovat svůj IRCC účet. Aby ses dostal k dalšímu kroku – vyplňování samotné žádosti, musíš totiž obdržet pozvánku od imigračního. O tom, zda pozvánku obdržíš či nikoliv rozhoduje náhoda. Přihlášky z poolu losují. Upozornění o vylosování tvé přihlášky ti kromě IRCC účtu velmi pravděpodobně přijde i na tvůj e-mailu. Ale je lepší se na to nespoléhat, neboť od obdržení pozvánky máš 10 dní na reakci. A tuto lhůtu opravdu nechceš propásnout. Proto ti doporučujeme pravidelně kontrolovat IRCC účet.

4. Přijetí pozvánky k žádosti o pracovní povolení – Invitation to apply

Ten moment, na který čekáš, jupíjáje, Invitation to apply! Od obdržení pozvánky máš 10 dní na reakci.

Co znamená 10 dní na reakci? Do 10 dnů musíš pozvánku přijmout nebo odmítnout. Pokud odmítneš, tvá přihláška se vrací zpět do poolu a klidně může být znovu vylosována později. Pokud na pozvánku nebudeš reagovat vůbec, tvá přihláška je z poolu vyřazena a víza pro tentokrát nezískáš. Případně můžeš celý proces absolvovat znovu. Pozvánku přijmeš ve svém IRCC profilu – “Continue my profile/application” – “Work permit” – “Start Application“.

5. Vyplnění a odeslání žádosti

Proces žádosti o working holiday víza do Kanady je rozdělen do několika částí a je plný lhůt. V tento moment je tvá lhůta 20 dní. Od přijetí pozvánky máš 20 dní na vyplnění žádosti, doložení potřebných dokumentů, zaplacení poplatků a odeslání kompletní žádosti. Při vyplňování žádosti si dej u sekce Work and Education pozor, aby mezi termíny nezůstávaly prázdné mezery. Období mezi pracemi nebo studiem také popiš. A jako korespondenční adresu vždy uveď adresu v ČR, viz základní podmínky v článku Podmínky pro získání working holiday víza do Kanady.

Je dobré být na tuto část žádosti připraven a dokumenty potřebné k žádosti mít již připravené. Jejich získání totiž může trvat delší dobu. Případně můžeš nahrát alespoň důkaz, že si o potřebné dokumenty zažádal. Díky tomu imigrační tvou žádost nezamítne a získáš více času na doložení, současně ale prodloužíš dobu celého procesu.

Jaké dokumenty potřebuješ doložit?

  • Výpis z rejstříku trestů – ten by měl být samozřejmě čistý. Dodáš jeho výpis v češtině a k němu jeho ověřený překlad. Současně pokud jsi za posledních 5 let žil 6 a více měsíců v další zemi než v ČR, je třeba dodat i výpis z rejstříku trestů z této země.
  • Sken pasu – pas musí být platný v době vyplňování žádosti, před plánovaným příjezdem i po plánovaném odjezdu z Kanady.
  • Sken občanského průkazu.
  • Životopis v anglickém (nebo francouzském jazyce) – měl by osahovat tvoje vzdělání a pracovní zkušenosti. Je dobré zaměřit se i na to, aby mezi termíny nezůstávaly prázdné mezery. Období mezi pracemi nebo studiem také popiš.
  • Pasová fotografie v digitální podobě a rozměru 35 x 45 mm – fotografii nahraj ve formátu JPEG, minimální datová velikost 60 kB, ideální je 240 kB, rozměr v pixelech alespoň 420 x 540.
  • Zdravotní výpis / prohlídka – v případě, že plánuješ pracovat ve zdravotnictví nebo s dětmi. Nebo pokud jsi nedávno žil nebo cestoval ve vybraných zemích 6 a více měsíců, seznam zemí zde. Zdravotní prohlídku můžeš absolvovat s předstihem před podáním žádosti nebo po podání žádosti. V druhém případě ti imigrační pošle veškeré instrukce k průběhu prohlídky. Jak a kde získat zdravotní prohlídku a jak její výsledky nahrát do žádosti najdeš na konci tohoto článku.
  • Vyplněný formulář Family Information form (IMM 5707) – tento formulář obsahuje informace o rodině, formulář naleznete na webu imigračního nebo kliknutím na název formuláře. Dokument před přiložením k žádosti nezapomeň podepsat.

Zkontroluj, že máš vyplněna všechny potřebná pole, doložil si všechny potřebné dokumenty a skeny těchto dokumentů jsou dobře čitelné. Nakonec svou žádost elektronicky podepiš. Elektronický podpis probíhá tak, že vyplníš své osobní údaje a odpovíš na jednu z tvých kontrolních otázek z GC Key.

V případě, že nějaký z dokumentů nebude dobře čitelný, bude chybět nebo cokoliv v žádosti bude chybět, pracovník imigračního se na tebe obrátí s žádostí o doplnění.

6. Zaplacení poplatků

Poplatek za žádost o working holiday víza do Kanady je 272 CAD, tj. cca 4 500 Kč. Částka v českých korunách je orientační, může se měnit v závislosti na změně kurzu. Částka je složená z poplatku za žádost o Internation Experience Canada (172 CAD) a za pracovní povolení (100 CAD). Poplatek uhraď online přímo ve tvém IRCC účtu. Dále uhraď poplatek za biometrické údaje, který je ve výši 85 CAD, tj. cca 1 400 Kč.

7. Dodání biometrických údajů

O nutnosti dodat biometrické údaje tě imigrační informuje skrze tvůj IRCC účet. Tam obdržíš informace k získání a dodání biometrických údajů a to zpravidla do 24 hodin od odeslání žádosti a zaplacení poplatků. Od obdržení dopisu máš 30 dní na jejich dodání. Na smluvenou schůzku si vezmi pas a tento dopis (BIL = Biometric Information Letter). Nejbližší kancelář z ČR pro získání biometrických údajů je v Berlíně.

Veškeré podrobnosti k dodání biometrických údajů najdeš tady na webu imigračního.

8. Port of entry letter

Pokud jsi zvládl všechny předchozí kroky, doložil vše potřebné a proces proběhl v pořádku, do 56 dní obdržíš Port of entry letter.

Tento dopis budeš potřebovat při vstupu do Kanady spolu s povolením eTA, které ti také přijde do tvého IRCC účtu. Pracovní povolení ti udělí až při samotném vstupu do Kanady. Platnost povolení vstupu do země je 1 rok, tedy do jednoho roka od obdržení Port of entry dopisu musíš vycestovat. A tvá víza začínají běžet dnem vstupu do země. Platnost víz je také 1 rok

Moc ti gratulujeme! Teď je čas balit, koupit letenky a vyrazit! Tedy pokud už máš cestovní pojištění na celou dobu tvého pobytu? A nezapomeň na povinnost mít s sebou i finanční prostředky na účtu ve výši 2 500 CAD (cca 42 500 Kč) a zpáteční letenku nebo finanční prostředky na její zakoupení.

Zdravotní prohlídka

Zdravotní prohlídku pro potřeby imigračního Kanady musí provést akreditovaný lékař právě IRCC (Immigration, Refugees and Citizenship Canada). V Čechách je akreditované pouze jedno místo a to Medical and Radiological Clinic, která sídlí na adrese Vítězné Náměstí 9, Praha 6, 160 00.

Místa pro zdravotní prohlídka při žádosti o working holiday víza do Kanady, medical exam

Zde je odkaz přímo na web kliniky. A zde veškeré informace k případné zdravotní prohlídce přímo na webu imigračního.

S sebou na zdravotní prohlídku si vezmi nějaký doklad, můžeš být občanský průkaz nebo rodný list, nicméně pas je nejvhodnější. Pokud nosíš dioptrické brýle nebo kontaktní čočky, doma je nenechávej. Bereš nějaké léky? Také je vezmi s sebou. Důležitou zdravotní dokumentaci, vytištěný formulář (ten ti bude zaslán imigračním) a 4 pasové fotografie (35 mm x 45 mm).

Po prohlídce obdržíš vytištěný dokument formuláře “IMM 1017B Upfront Medical Report“. Kopii tohoto dokumentu nahraješ do své žádosti v sekci “Proof of medical examination“. Pokud tuto sekci v žádosti nemáš, nahraj kopii dokumentu do části “Optional documents” ve spodní části seznamu dokumentů k nahrání.

Kdyby se ti stalo, že termín prohlídky budeš mít po lhůtě na dodání výstupu ze zdravotní prohlídky, dolož alespoň dokument s informací, že na zdravotní prohlídku jsi objednaný.

Výsledek zdravotní prohlídky je platný 12 měsíců.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Reference

Aneta Nováková

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nunc dapibus tortor vel mi dapibus sollicitudin. Curabitur bibendum justo non orci. Mauris dolor felis, sagittis at, luctus sed, aliquam non, tellus. Mauris tincidunt sem sed arcu. In enim a arcu imperdiet malesuada. 

Lucie Nováková

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nunc dapibus tortor vel mi dapibus sollicitudin. Curabitur bibendum justo non orci. Mauris dolor felis, sagittis at, luctus sed, aliquam non, tellus. Mauris tincidunt sem sed arcu. In enim a arcu imperdiet malesuada. 

Petr Novák

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nunc dapibus tortor vel mi dapibus sollicitudin. Curabitur bibendum justo non orci. Mauris dolor felis, sagittis at, luctus sed, aliquam non, tellus. Mauris tincidunt sem sed arcu. In enim a arcu imperdiet malesuada. 

Josef Novák

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nunc dapibus tortor vel mi dapibus sollicitudin. Curabitur bibendum justo non orci. Mauris dolor felis, sagittis at, luctus sed, aliquam non, tellus. Mauris tincidunt sem sed arcu. In enim a arcu imperdiet malesuada.