21 listopadu, 2024

Jak vyplnit žádost o work and holiday víza do Austrálie

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Předpokládaná doba čtení: 9 minut

Představujeme ti komplexní návod na vyplnění žádosti o work and holiday víza (subclass 462) do Austrálie. Provedeme tě každým krokem tak, abys bez problému zvládl celý proces od prvního kliknutí až po odeslání žádosti. Připrav se na svoji cestu do Austrálie, začíná totiž právě teď!

Než se pustíš do vyplňování žádosti o working holiday víza, nezapomeň si zkontrolovat, že splňuješ všechny potřebné požadavky pro úspěšné získání víz. A jaké požadavky to jsou? To jsme ti sepsali tady v samostatném článku.

Jaké jsou hlavní kroky žádosti o work and holiday víza (subclass 462) do Austrálie?

  1. Založ si účet na stránkách imigračního, tzv. ImmiAccount
  2. Vytvoř novou žádost o víza – Working Holiday Maker – Work and Holiday Visa (462)
  3. Odpověz na všechny otázky žádosti
  4. Dolož potřebné dokumenty
    • Barevný sken cestovního pasu
    • Dokument prokazující tvoji úroveň angličtiny, např. certifikát z podstoupeného testu
    • Doklad o vzdělání, např. diplom nebo potvrzení ze studijního
    • Pasová fotografie
    • Screenshot internetového bankovnictví s tvým jménem a ekvivalentem minimální potřebné částky
  5. Zaplať poplatek za žádost – 650 AUD, tj. cca 9 950 Kč
  6. Odešli svou žádost ke zpracování

Co budeš k vyplňování žádosti potřebovat?

Při vyplňování žádosti o víza tě čeká několik stran dokumentu plných otázek o tobě a tvé plánované cestě. Založení ImmiAccountu zvládneš hravě bez přípravy. Ale k vyplňování žádosti si připrav: pas, občanský průkaz, detaily k proof of functional english – název testu, datum testu, referenční číslo testu, detaily k tvému nejvyššímu dosaženému vzdělání – název školy, obor, od kdy do kdy jsi studoval, tvůj oblíbený nápoj 🤭

Doklad o vzdělání a ostatní dokumenty přikládáš až v posledním kroku těsně před odesláním žádosti. Na jejich přiložení a odeslání ke schválení máš 30 dní od vytvoření žádosti.

1. Založení účtu na stránkách imigračního, tzv. ImmiAccount

Založení účtu ti zabere méně než 5 minut. Účet si založíš na webové stránce ministerstva vnitra Australské vlády, tj. www.online.immi.gov.au.

Veškeré údaje vyplňuj pečlivě bez překlepů a bez háčků a čárek (diakritiky), ty by v tom totiž mohly australskému úředníkovi nadělat paseku.

✔ Přejdi na web imigračního, kliknutím na odkaz výše se ti web otevře v nové záložce.
✔ Vlevo dole klikni na “Create ImmiAccount“.
✔ Doplň svou e-mailovou adresu a kliknutím na tlačítko “Send verification code” adresu potvrď.
✔ Následně ti na e-mail přijde 6místný potvrzovací kód z adresy noreply-lusc@homeaffairs.gov.au.
✔ Kód přepiš zpět do webového prohlížeče, potvrď tlačítkem “Continue“.
✔ Uveď své příjmení, jméno a telefonní číslo. Nezapomeň na předvolbu ve formátu 00420. “Continue“.
✔ V posledním kroku si zvol své uživatelské jméno a heslo, které ti budou sloužit pro přihlášení. A 3 kontrolní otázky pro případ, že zapomeneš své přihlašovací údaje.
✔ Teď už jen zaškrtni souhlas s podmínkami a že nejsi robot. “Submit” a ImmiAccount máš hotový.

2. Vytvoření žádosti o work and holiday víza (subclass 462)

Na webové stránce ministerstva vnitra Australské vlády se přihlas do svého ImmiAccountu.

K vytvoření žádosti se dostaneš přes tlačítko “Continue” vpravo dole, “New application – Working holiday Maker – Work and Holiday Visa (462)“.

A jdeme na to!

První strana (1/17): Zde jsou podmínky a pravidla. Ty si přečti a potom odsouhlas. “Next

Druhá strana (2/17): Nejprve z nabízeného seznamu vyber zemi, ze které svou žádost vyplňuješ. Pozor, musíš být mimo Austrálii. Potom zvol právní postavení vůči vybrané zemi (občan, osoba s trvalým pobytem, osoba s přechodným pobytem,…). Další otázkou se dotazují, zda tě na tvé cestě do Austrálie doprovodí dítě na tobě závislé. Pokud s sebou plánuješ brát děti, je čas poohlédnout se po jiném typu víz než work and holiday. O podmínkách pro úspěšnou žádost o víza jsme psali tady. U otázky na předpokládané datum příletu si s odpovědí moc nelam hlavu. Postačí, když vybereš datum v následujícím roce. Na otázku o registraci a dopise od vlády, odpověz ne, my jako občané České republiky tyto povinnosti nemáme.

Jak vyplnit žádost o work and holiday víza do Austrálie 462 krok za krokem co vyplnit

Třetí strana (3/17): Čas na tvé doklady totožnosti (pas a občanský průkaz).

Jak vyplnit žádost o work and holiday víza do Austrálie 462 krok za krokem co vyplnit - osobní údaje
Jak vyplnit žádost o work and holiday víza do Austrálie 462 krok za krokem co vyplnit

Čtvrtá strana (5/17): Ano, skutečně jsi na části 5/17, na nic jsi nezapomněl. Jen otázky na 4/17 nejsou určené pro tebe. V průběhu žádosti ještě takhle pár stran přeskočíme, nečeká tě celých 17 stran vyplňování. To je dobrá zpráva, viď? Každopádně na části 5/17 si překontroluj uvedené údaje a odsouhlas jejich správnost.

Pátá strana (6/17): Jednoduchá otázka na tvé předchozí zkušenosti z cestováním do Austrálie.

Šestá strana (7/17): Nyní doplň kontaktní údaje – trvalou adresu, e-mail, telefonní číslo. U telefonního čísla nezapomeň na předvolbu 00420. Mimo tvé kontaktní údaje je třeba vybrat nejbližší pobočku úřadu australské vlády pro případ, že by si tě pozvali na osobní pohovor. Pokud jsi v České republice, nejbližší úřad australské vlády se nachází v Berlíně.

Sedmá strana (8/17): Vyřizuje za tebe žádost někdo jiný a měl by za tebe dostávat písemnou komunikaci? Pokud ano, je třeba uvést jeho údaje.

Osmá strana (10/17): Máš požadovanou úroveň vzdělání? A můžeme ho vidět? Stačí doplnit základní informace, doklad o vzdělání doložíš až v samotném závěru.

Devátá strana (11/17): Čím se teď živíš a v jakém oboru plánuješ pracovat v Austrálii?

Desátá strana (12/17): Jaké jsou tvé jazykové dovednosti? Máš dostatečnou úroveň angličtiny? Předpokládáme, že drtivá většina Čechů nevlastní americký, anglický, zélandský, kanadský nebo irský pas – občané s tímto pasem nemusí dokládat své jazykové dovednosti. Předpokládáme, že to není tvůj případ a musíš doložit proof of functional english, viz článek o podmínkách pro úspěšnou žádost o víza. Z nabízených možností zvol takovou, která odpovídá tvé skutečnosti. Nejčastěji se asi bude jednat o test z angličtiny. Uveď zde detaily jako název testu, datum uskuteční testu, referenční číslo tvého testu, kde jsi test dělal a na jaké úrovni. Datum uskutečnění testu nesmí být starší 12 měsíců. Doklad o výsledcích testu doložíš až v samotném závěru.

Jaký proof of functional english k žádosti o work and holiday víza do Austrálie. Jak doplnit údaje o testu z anglického jazyka.

Jedenáctá strana (14/17): V této části tě čekají uzavřené otázky ano-ne. První otázka se týká tvých cest do zahraničí v posledních 5 letech. Pokud jsi za posledních 5 let strávil v zemi mimo ČR 3 a více měsíců, uveď to v žádosti. Další otázky se týkají toho, zda plánuješ během svého pobytu v Austrálii pracovat nebo studovat ve zdravotnictví nebo školství. A závěrečné otázky se týkají tvého zdravotního stavu.

Dvanáctá strana (15/17): Zde přichází celá sada otázek týkající se tvého charakteru a případného protiprávního jednání. Pakliže je u všech otázek tvá odpověď záporná, tato část žádosti pro tebe bude hračka. Pokud přeci jen v některé oblasti je tvá odpověď kladná, pečlivě uveď vysvětlení.

Třináctá strana (16/17): Prohlášení o work and holiday, tvé zavázání se k dodržování pravidel a porozumění práva spojených s vízy work and holiday a prohlášení, že máš dostatek finančních prostředků.

Jak vyplnit žádost o work and holiday víza do Austrálie krok za krokem. Work and holiday declarations

Čtrnáctá strana (17/17): Závěrečná prohlášení o souhlasu s dodržováním pravidel, souhlasu s podmínkami při zajištění tvých osobních dat a také souhlas s hodnotami Austrálie. Pro úspěšnou žádost je třeba všude odpovědět kladně. Otázky si pečlivě pročti, ať víš, s čím souhlasíš. Na první pohled je toho hodně, ale je to poslední sada otázek, to zvládneš!

Next

Patnáctá strana je souhrn všech dosud uvedených informací. Máš možnost si zkontrolovat jejich správnost.

Next

V tuto chvíli máš žádost vyplněnou. Jupíjájej! Aby žádost mohla být zpracována, musíš ještě doložit požadované dokumenty a zaplatit poplatek.

4. Dolož potřebné dokumenty

Jaké dokumenty si od tebe žádají?

  • Barevný sken cestovního pasu
  • Pasová fotografie (35 mm x 45 mm)
  • Důkaz o dostatečných finančních prostředcích – např. screenshot internetového bankovnictví s tvým jménem a ekvivalentem minimální potřebné částky, tj. alespoň 5 000 AUD
  • Zpáteční letenku nebo finance na zpáteční letenku
  • Dokument prokazující tvoji úroveň angličtiny, např. certifikát z testu anglického jazyka, který není starší 12 měsíců
  • Doklad o vzdělání, např. diplom nebo potvrzení ze studijního oddělení
Jaké doklady musíš doložit k work and holiday žádosti? Pas, pasová fotografie, dostatečné finanční prostředky, důkaz o funkční angličtině, dostatečná úroveň vzdělání.

5. Zaplať poplatek za žádost – 650 AUD, tj. cca 9 950 Kč

Jakmile máš přiložené všechny potřebné dokumenty, klikni na tlačítko “Next” a tím se dostaneš k platbě. K platbě se můžeš dostat i bez doložení požadovaných dokumentů. Žádost o víza tím automaticky nezamítnou, ale její vyřízení bude trvat delší dobu a budeš potřebovat vysvětlení, proč u žádosti nejsou požadované dokumenty.

6. Odešli žádost ke zpracování

Odpověděl si na všechny otázky, přiložil potřebné dokumenty, zaplatit poplatek za žádost? Tak teď je čas na “Submit“. Odešli žádost ke zpracování.

Stav své žádosti a zda mají všechny potřebné podklady můžeš kontrolovat prostřednictvím tvého ImmiAccountu. A stejně tak ti zašlou informaci i emailem.

Jak dlouho může zpracování žádosti trvat?

Dle informací uvedených na webu imigračního 50 % žádostí o work and holiday víza (subclass 462) vyřídí do 47 dní a 90 % žádostí nejpozději do 4 měsíců.

Facebook
Twitter
LinkedIn