Dlouhodobý pobyt v zahraničí – zážitky, dobrodružství, zkušenosti. Ale většina těchto pobytů končí návratem do reality, ve které nechybí i povinnosti. Jednou z těch “ponávratových” povinností je přihlášení se zpět ke zdravotnímu pojištění. Nejde o nic složitého, i tak jsme ti ale sepsali, jak na to. Nevynecháme žádnou příležitost, jak ti návrat do Čech usnadnit 🙂
S přihlášením neotálej
Oznámení o změně bys měl dát vědět své pojišťovně do 8 dnů. Proč? Protože tak zní nařízení a protože ode dne, kdy se k pojišťovně přihlásíš, můžeš znovu využívat zdravotní služby v Česku. Ode dne přihlášení musíš platit pojistné (ty, stát nebo zaměstnavatel). Pojistné se vyměřuje měsíčním paušálem, takže je jedno, zda se přihlásíš 4. nebo 25. v měsíci. A také se počítají celé měsíce, takže pojišťovna po tobě bude chtít platbu až za následující celý měsíc po přihlášení.
Vysvětlení na příkladu:
Vrátil ses ze svých cest 2. října. Vyspal ses z jetlegu a 4. října vyrazil na pojišťovnu, která tě zaregistrovala zpět mezi pojištěnce a vystavila ti novou kartičku. Nyní můžeš opět využívat systém veřejného zdravotnictví a zajít si třeba na preventivní prohlídku.
Po návratu si necháváš prostor, nemáš zaměstnání, nepodnikáš, ale ani se nehlásíš na pracovní úřad, řadíš se do kategorie “osoba bez zdanitelných příjmů” a platba zdravotního pojištění je tedy na tobě. První úhrada po návratu bude za měsíc listopad a uhradit ji musíš do 10. dne následujícího měsíce, tedy nejpozději v prosinci.
Jak se znovu přihlásit?
Možností máš několik. Vždy budeš potřebovat potvrzení, že jsi byl po celou dobu pobytu v zahraničí zdravotně pojištěn. Postačí ti smlouva o cestovním pojištění.
Osobní návštěva pobočky
K osobnímu vyřízení nic kromě výše uvedeného potvrzení nepotřebuješ. A pokud jsi u VoZP nebo ZP Škoda, dostaneš novou kartičku pojištěnce přímo na pobočce. U ostatních pojišťoven si budeš muset počkat na doručení poštou.
Online nebo poštou
Pokud se rozhodneš přihlášení k pojišťovně řešit online, popřípadě poštou, pojišťovny obvykle mají na svém webu formulář vhodný k oznámení této změny.
- VZP – bez formuláře
- VoZP – Čestné prohlášení k pobytu v zahraničí a zdravotnímu pojištění, na webu pojišťovny zde v záložce “Ostatní“
- ČPZP – bez formuláře
- OZP – Oznámení změn pojištěnce, na webu pojišťovny zde
- ZPŠ – Oznámení pojištěnce o změnách, na webu pojišťovny zde v záložce “Formuláře pro pobyt v zahraničí“
- ZPMVCR – Oznámení pojištěnce o změně údajů, na webu pojišťovny zde v záložce “Oznámení pojištěnce o změně údajů nebo skutečností“
- RBP – Čestné prohlášení o ukončení dlouhodobého pobytu v zahraničí, na webu pojišťovny zde
Dokument nezapomeň podepsat a přiložit k němu potvrzení o jiném pojištění po dobu pobytu.
Vyvaruj se doplácení pojistného
Odhlášení a následné nahlášení k pojištění má svá pravidla. Pokud některé z nich nedodržíš, musíš doplatit pojistné nebo dokonce penále. Jak se zbytečným výdajům vyvarovat?
- Pojišťovně musíš po návratu doložit potvrzení o pojištění na celou dobu pobytu. Pokud by vynechal byť jediný den, musíš doplatit pojistné za každý kalendářní měsíc, ve kterém pojištění v cizině netrvalo celý měsíc.
- Pokud vůbec nedoložíš potvrzení o pojištění v zahraničí, doplatíš pojistné v ČR za celou dobu, co jsi nebyl pojištěn.
- Vrátil ses ze zahraničí dřív, než za 6 měsíců? Musíš doplatit pojistné za dobu od odhlášení včetně případného penále.
- Zapomněl ses odhlásit a zároveň pojištění v Česku neplatil? Pak bohužel musíš pojistné zpětně doplatit. Můžeš se ovšem alespoň vyhnout penále, když doložíš, že jsi byl po celou dobu pobytu v zahraničí pojištěn.