Před cestou do zahraničí většinou neřešíme, co si s sebou zabalit nebo jestli máme všechny potřebné doklady. Ale očkování by nás asi na první dobrou nenapadlo. A přesto se bez něj v některých zemích neobjedeme.
Očkování totiž může být součástí podmínek vstupu do některých zemí. V rizikových oblastech světa jsou pak na tvém zvážení i některé doporučené vakcíny proti nemocem, které dovedou potrápit nejednoho cestovatele. Jak to tedy s tím očkováním je?
Povinná očkování
V současné době se můžeš setkat s povinnou ochrannou proti žluté zimnici (některé země Střední a Jižní Ameriky a Afriky) a meningokokové meningitidě (Saudská Arábie). V některých státech to taky ještě pořád může být očkování proti Covid 19. Před cestou se proto vždy informuj, zda neexistuje některá povinnost i pro zemi, kam se chystáš.
Pozor! Pokud cestuješ do více zemí, zjisti si informace o každé z nich, i když v ní máš třeba jen několikadenní přestup.
Doporučená očkování
Chránit se na cestách můžeš i před dalšími chorobami, které se v dané zemi vyskytují, ale nespadají mezi povinná očkování. Tady záleží jen na tobě, zda se rozhodneš podstoupit riziko, nebo si obstaráš alespoň takzvaný cestovatelský základ, tedy očkování proti žloutence typu A, B a břišnímu tyfu.
Doporučení před cestou přímo pro tvojí destinaci ti dají v centru očkování a cestovní medicíny, kde si konkrétní vakcínu rovnou můžeš nechat vpravit do žil.
Nesmíme zapomenout ani na malárii, která se vyskytuje ve většině tropických a subtropických oblastí po celém světě. Očkování proti ní neexistuje a chránit se tak lze pouze:
- Nošením dlouhých rukávů a nohavic
- Použitím lokálních repelentů s vysokým obsahem DEET
- Použitím moskytiér a sítí do oken
Pokud se chceš proti malárii chránit ještě více, můžeš si nechat předepsat preventivní antimalarika. Ty se začínají užívat ještě před cestou do rizikové oblasti. Tyto léky ale představují poměrně velkou zátěž pro organismus, a tak záleží pouze na tobě, jestli cestu riskneš i bez nich.
Samozřejmě se ti malárie může po celý rok v rizikové oblasti vyhnout, zatímco někdo jiný onemocní už po týdnu pobytu ve stejné zemi a naopak. Základní prevencí by ale vždy měly být repelenty a moskytiéry.
TIP: Očkování nikdy neochrání tvoje zdraví na sto procent. Sjednej si proto cestovní pojištění, které ti pokryje třeba návštěvu zubaře, pobyt v nemocnici i převoz zpět do ČR. Nabídky pojišťoven jsme prošli za tebe a vybrali pouze takové, které podle nás představují nejlepší poměr cena/výkon. Podívej se na naši nabídku pojištění.
Nezapomeň na přeočkování
Podívej se v dostatečném předstihu také na to, zda máš aktuální povinná očkování v ČR (tetanus, záškrt, dětská obrna). V opačném případě se nech ještě před cestou přeočkovat u tvého praktického lékaře.
Kdy a kde se nechat očkovat?
Očkování nenechávej na poslední chvíli. Proti některým chorobám je totiž zapotřebí hned několik dávek vakcíny například v rozpětí 6 měsíců.
Ideálně se v dostatečném předstihu (alespoň půl roku před cestou) objednej do některého centra očkování a cestovní medicíny. Tam vám sestaví individuální očkovací plán a poradí, jak se chránit proti dalším nemocem aktivním v tvé destinaci.
Co když nestíhám?
Pokud vyrážíš na cestu už za několik dnů či týdnů, objednej se do očkovacího centra i tak. Minimálně ti pracovník centra poradí, jak se proti nemocem co nejvíce chránit i bez vakcíny. Existují ale i zrychlená očkovací schémata, například pro žloutenku typu B. Ta se mohou zahájit před tvým odjezdem a přeočkovat po návratu.